Satın Alma Tercihlerinde En Önemli Kriter Ambalaj mı ?

Alışveriş yapmak sizin içinde bir tutku mu,yoksa ihiyaç mı?

Hemen hepimiz alışverişi severiz değil mi? Alışverişe çıktığımızda aklınızda belirlediğinizin dışında birçok şeyi aldığınız oldu mu sizinde? Hatta almayı düşündüğünüzü alamadan cüzdanınızı boşaltıp eve döndünüz mü? Evet hemen hepimizin başına gelen bu durum ne kadar kararlı olursanız olun yaşanması çok olası durumlar. Çünkü alışveriş yapmanın belkide artık temel amacı rahatlamak, stres atmak haline gelmeye çoktan başladı bile. Aaa beni anlatıyor der gibi olduğunuzu hissediyorum. Eee hadi canım sende ben kararlı, kurallı hareket ederim, kimse bana ihtiyacım olmayan bir şeyi aldıramaz derseniz, tebrikler o zaman sizi yürekten kutlarım.

blank

Alışverişlerde tercihlerinizi ne belirliyor?

Alışverişte en önemli kriterlerden biri nereden alışverişi yapacağınız, kendinizi nerede daha mutlu, güvende hissettiğiniz ve ihtiyaçlarınızı en doğru karşılayacak ortamdır genellikle. Bu bir market, yada mahalle bakkalı olabilir, semt pazarı olabilir veyahut geleneksellik dışında internet siparişi yöntemiyle gerçekleştirirsiniz. Ne şeklide alışveriş yaparsanız yapın, alışkanlıklarımızı kolay kolay değiştiremediğimiz de bir gerçek bir çoğumuz için.

blank

Alışverişte Ambalajın Önemi:  %70 

Eğer ambalaj tüketicinin ürünü eline almasını sağlamışsa, yüzde 70 oranında da tüketicinin o ürünü satın almasını sağlayacaktır. Bu oran, çocuklarda daha yukarı çıkabiliyormuş CB’a Design Solutions’un CEO’su Zdenek Kucera’ya göre. Tüketicilerin önündeki binlerce ürün için saniyelerle kısıtlı karar anında ambalajın albenisi önemli bir güç diye de ekliyor Kucera. Uluslararası arenada pek çok global markayla çalışan Zdenek Kucera, şirketlerin başarılı olabilmek için, başarılı ambalajlara ihtiyacı olduğunun altını çiziyor. Başarılı ambalaj formülünü de şöyle özetliyor:

“Başarılı bir ambalaj, piyasayı ve tüketiciyi çok yakından tanımakla, kategori dinamiklerini bilmekle ve şirket vizyonu doğrultusunda net bir strateji ortaya koymakla ortaya çıkar.”

Bilmem sizde katılırmısınız ancak %70 hakikaten çok yüksek bir oran. Alışkanlıklar ve tavsiyeyle alışveriş bizde bana göre çok önemli. Yani anne, baba,kardeş, kuzen tavsiyesi, komşu,eş dost akraba önerisi tercihi bence %50’ye yakın etkiler bizde. Eğer ki markette aynı üründen birçok alternatif markayla gözgöze gelmiş ve bakışıyorsak tatlı tatlı ve fazla da bir fikrimiz yoksa çoğuyla ilgili o zaman ambalaj albenisi işte en ön planda olur fazlasıyla.

Ambalaj maliyeti ürünün fiyatını da etkileyen unsur !

Bakın yaptığım araştırmaya göre ; Ambalajın bir ürünün toplam maliyeti içindeki payı ise yüzde 10 ile 50 arasında değişiyormuş. Örneğin, 100 gramlık bir tereyağının paketlenmesi için bu oran maliyette yüzde 10. Ama eğer söz konusu ürün parfümse bu oran yüzde 50’ye çıkıyor.

İyi alışverişler

Kategoriler: Alışveriş

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın!

Yorum yapmak için giriş yapmış olmanız gerekir.

Bize Katılın

Paylaşmaya hazırmısınız? Hemen üye olup sizde sosyal ağımıza katılın.